Print Page   |   Contact Us   |   Sign In   |   Join or Create a Guest Account
2017-2018 Leadership
Share |

Executive Committee |Standing Committees | The Graduate Student Council | Representatives on External Boards/Associations | History

Executive Committee

  • President: Tim McNamara, The University of Melbourne
  • First Vice President: Linda Harklau, University of Georgia
  • Second Vice President: Laura Collins, Concordia University
  • Immediate Past President: Kathleen M. Bailey, Middlebury Institute of International Studies at Monterey
  • Secretary/Treasurer: Glenn Martinez, The Ohio State University (term ends March 2021)
  • Member at Large: Peter De Costa, Michigan State University (term ends March 2018)
  • Member at Large: Steven Thorne, Portland State University (term ends March 2019)
  • Member at Large: Naoko Taguchi, Carnegie Mellon University (term ends March 2020)
  • Ex-Officio AAALetter Editor: Fabiola P. Ehlers-Zavala, INTO Colorado State University
    (term ends 2019)
  • Ex-Officio Graduate Student Council Chairs:
    • Laura Hamman, University of Wisconsin-Madison
    • Mengying Liu, University of Minnesota
Standing Committees

Budget Committee

  • Chair: Tim McNamara, The University of Melbourne (President)
  • Linda Harklau, University of Georgia (1st Vice President)
  • Laura Collins, Concordia University (2nd Vice President)
  • Glenn Martinez, The Ohio State University (Secretary/Treasurer)
  • Kathleen Bailey, Middlebury Institute of International Studies at Monterey
    (Immediate Past President)
  • Sarah Berke, AAAL Business Office (ex officio)

FFAL Trustees

  • James Lantolf, The Pennsylvania State University (term ends March 2018)
  • Jo Ann (Jodi) Crandall, University of Maryland, Baltimore County (term ends March 2019)
  • William Grabe, Northern Arizona University (term ends March 2020)

Nominating Committee

  • Chair: Rosa Manchon, University of Murcia
  • Kathleen Bailey, Middlebury Institute of International Studies at Monterey
    (ex officio, Immediate Past President)
  • Heidi Byrnes, Georgetown University
  • Ofelia Garcia, Graduate Center, City University of New York
  • Christine Tardy, University of Arizona
  • Lawrence Zhang, University of Auckland, New Zealand

Resolutions Committee

  • Chair: Scott Jarvis, University of Utah
  • Kimberly Geeslin, Indiana University
  • Aline Godfroid, Michigan State University
  • Ute Roemer, Georgia State University

Public Affairs and Engagement Committee

  • Chair: Netta Avineri, Middlebury Institute of International Studies at Monterey
    (term ends March 2020)
  • Joel Gómez, Center for Applied Linguistics (ex officio: President of CAL)
    (term ends March 2020)
  • Meg Malone, Georgetown University (ex officio: JNCL Representative)(term ends March 2021)
  • Kathleen Bailey, Middlebury Institute of International Studies at Monterey
    (ex officio: Immediate Past President)
  • Adam Schwartz, Oregon State University (term ends March 2020)

Distinguished Scholarship and Service Award Committee

  • Chair: James P. Lantolf, The Pennsylvania State University
  • Mary McGroarty, Northern Arizona University
  • Junko Mori, University of Wisconsin-Madison
  • Patricia Duff, University of British Columbia (ex officio: 2017 awardee)
  • Kathleen Bailey, Middlebury Institute of International Studies at Monterey
    (ex officio: Immediate Past President)

Graduate Student Award Committee

  • Chair: Maricel Santos, San Francisco State University
  • David Malinowski, Yale University Center for Language Study
  • Luke Plonsky, Georgetown University
  • Ali Fuad Selvi, Middle East Technical University Northern Cyprus Campus
  • Zuzana Tomas, University of Utah

Book Award Committee

  • Chair: Francis Hult, Lund University (appointed; term ends March 2018)
  • Martha Bigelow, University of Minnesota
    (appointed, to be succeeded by an elected member; term ends March 2020)
  • David Block, ICREA, Universitat de Lleida (appointed; term ends March 2018)
  • Peter De Costa, Michigan State University (elected; term ends March 2019)
  • Constant Leung, King's College London (appointed; term ends March 2018)
  • Stephen May, University of Auckland
    (appointed, to be succeeded by an elected member; term ends March 2020)
  • Julie Sykes, University of Oregon (appointed; term ends March 2019)
  • Steven Talmy, University of British Columbia (elected; term ends March 2019)
  • Steven Thorne (Member-at-Large, Executive Committee; term ends March 2019)
  • Terry Wiley, Center for Applied Linguistics (appointed; term ends March 2019)
  • Wayne Wright, Purdue University
    (appointed, to be succeeded by an elected member; term ends March 2020)

Dissertation Award Committee

  • Chair: Patricia Duff, University of British Columbia
    (appointed; term ends term ends March 2018)
  • Diane Belcher, Georgia State University (elected; term ends March 2019)
  • Karen E. Johnson, Pennsylvania State University (elected; term ends March 2019)
  • Kendall King, University of Minnesota
    (appointed, to be succeeded by an elected member; term ends March 2019)
  • Brian Paltridge, University of Sydney (appointed; term ends term ends March 2020)
  • Carsten Roever, University of Melbourne (appointed; term ends term ends March 2020)
  • Naoko Taguchi, Carnegie Mellon University
    (Member-at-Large, Executive Committee, term ends March 2020)

Research Article Award Committee

  • Chair: Lourdes Ortega, Georgetown University (appointed; term expires March 2018)
  • Robert DeKeyser, University of Maryland  (elected; term expires March 2019)
  • Sandra McKay, San Francisco State University (elected; term expires March 2019)
  • Peter De Costa, Michigan State University
    (Member-at-Large, Executive Committee, term ends March 2018)
  • Andrea Revesz, University College London (appointed; term expires March 2020)

Outreach Award Committee

  • Chair: Aneta Pavlenko, University of Oslo (appointed; term expires March 2019)
  • Nelson Flores, University of Pennsylvania (appointed; term expires March 2019)
  • Martha Bigelow, University of Minnesota (elected; term expires March 2020)
  • Christian Chun, University of Massachusetts, Boston (elected; term expires March 2020)
  • Steven Thorne, Portland State University
    (Member-at-Large, Executive Committee; term ends March 2019)
The Graduate Student Council
  • Co-Chair: Laura Hamman, University of Wisconsin-Madison
  • Co-Chair: Mengying Liu, University of Minnesota
  • Member at Large: Ai-Chu Ding, University of Indiana-Bloomington
  • Member at Large: Rayoung Song, University of Massachusetts-Amherst
  • Secretary: Michael Amory, The Pennsylvania State University
Representatives on External Boards/Associations

AILA

  • International Committee - Glenn Martinez, The Ohio State University
  • Executive Committee - Shawn Loewen, Michigan State University (Member-at-Large)

JNCL (Joint National Committee for Languages)

  • Meg Malone, Georgetown University (term ends March 2021)

Cambridge University Press/Annual Review of Applied Linguistics

  • Editor: Alison Mackey, Georgetown University
  • 2 board-appointed editorial directors:
    • Kendall King, University of Minnesota (term ends December 2018)
    • Laura Collins, Concordia University (term ends December 2017)(succeeded by Shondel Nero, New York University (term ends December 2019))
History

Click to view a PDF file of the history of AAAL committees from 1978 through present.

Membership Software Powered by YourMembership  ::  Legal